Kaczyński, 20.05.2020

 

pap.pl

 

Jarosław Kaczyński broni ministra Szumowskiego: mówienie o jakichkolwiek nadużyciach jest śmiechu warte

20.05.2020

 

Prezes PiS zdecydowanie staje w obronie ministra zdrowia. W ocenie Kaczyńskiego, „wściekłe ataki” opozycji na Szumowskiego są konsekwencją skutecznej walki z epidemią. Zaprzecza też, że Szumowski ukrywa jakiś duży majątek, jak sugerują niektórzy politycy. – Jego sytuacja materialna jest nieporównywalnie bardziej skromna – mówi w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej prezes PiS.
Jarosław Kaczyński broni ministra Łukasza SzumowskiegoFoto: Leszek Szymański / PAP
Prezes PiS oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski na sali posiedzeń Sejmu
  • Szumowski jako wiceminister nie miał nic wspólnego z NCBR. Powiadomił, że może to być traktowane jako konflikt interesów – mówi Kaczyński
  • W okresie rządów PO ta firma (brata ministra Szumowskiego – red.) otrzymała więcej dotacji. To są bardzo duże różnice. Mówienie tu o jakichkolwiek nadużyciach jest śmiechu warte – ocenia
  • Zarzuty kierowane w stronę ministra nazywa „wściekłymi atakami”, które są wynikiem, jak przekonuje Kaczyński, skutecznej walki z epidemią i wysokim zaufaniem do Szumowskiego

Pytania wokół ministra pojawiły się wraz z ujawnieniem informacji, o firmie jego brata – Marcina Szumowskiego, prezesa spółki OncoArendi Therapeutics, oraz faktu, że część udziałów w spółce należy bezpośrednio do niego oraz spółki Szumowski Investments. Media ustaliły, że Łukasz Szumowski był jej udziałowcem, zanim objął funkcję wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego. Był nim w latach 2016-2018 przed objęciem funkcji ministra zdrowia. Udziały w spółce przepisał na żonę Annę.

W kwietniu pojawiła się informacja o dofinansowaniu OncoArendi Therapeutics kwotą 22 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). To rządowa agencja znajdująca się pod nadzorem ministra nauki. Kontrola poselska KO wykazała, że od 2015 r. mowa o 140 mln zł. Sprawa wzbudziła kontrowersje i to do niej w dużej mierze odnosi się w wywiadzie Jarosław Kaczyński.

„Mówienie tu o jakichkolwiek nadużyciach jest śmiechu warte”

– Rzeczywiście jest tak, że brat ministra prowadzi firmę badawczą związaną z przedsięwzięciami medycznymi i ta firma uzyskiwała granty z NCBR. Żeby było jasne – Szumowski jako wiceminister nie miał nic wspólnego z NCBR. Powiadomił, że może to być traktowane jako konflikt interesów i nie podejmował żadnych decyzji związanych z NCBR. Funkcje, jakie pełnił i pełni minister Szumowski na pewno nie pomogły firmie jego brata. W okresie rządów Platformy Obywatelskiej ta firma otrzymała znacznie więcej dotacji. To są bardzo duże różnice. Mówienie tu o jakichkolwiek nadużyciach jest śmiechu warte – mówi w rozmowie Kaczyński.

Komentując zarzuty kierowane pod adresem ministra, prezes PiS ocenia, że „to hejt, atak na człowieka, który rzeczywiście stał się ikoną skutecznej walki z koronawirusem”. – Wystarczy porównać to, co dzieje się w Polsce, z tym co dzieje się w krajach na zachód i na południe od naszych granic. Wtedy widać wyraźnie, jak ta walka jest skuteczna. To przyniosło panu ministrowi ogromny wzrost zaufania społecznego, do poziomu 70 proc. – mówi dalej.

– To rzadko osiągane wyniki. Przez ostatnie 30 lat, może trzech, czterech polityków, wzniosło się na ten poziom. I w związku z tym, jak sądzę, jest ten wściekły atak. A naprawdę nie ma do tego powodu – podkreśla w rozmowie Kaczyński.

– Uważam, że minister Szumowski zrobił dla Polski bardzo wiele dobrego w tym bardzo trudnym czasie. I jeszcze przed wybuchem epidemii, przed tymi atakami, wiedziałem, że jego sytuacja majątkowa i materialna jest nie taka, jaką niektórzy próbują mu przypisać. Tylko nieporównywalnie bardziej skromna – dodaje.

„Afera maseczkowa”

– Świetnie pamiętam, gdy pojawiało się zagrożenie braku środków w szpitalach. Wtedy trzeba było za wszelką cenę zdobywać wszystko co można. Nikt nie byłby wtedy w stanie powiedzieć: „Nie kupujemy”. I niestety zdarzały się oszustwa, bo maseczki były zrobione z niewłaściwego materiału. Wszystko dalej było zgodne z prawem – mówi dalej w rozmowie Kaczyński, odnosząc się do zarzutów kierowanych w stronę Ministerstwa Zdrowia po zakupie maseczek od znajomego rodziny Szumowskich.

– Zażądano zwrotu pieniędzy, albo dostarczenia właściwych maseczek. To jest część tej samej kampanii, która ma obrzydzić ludzi, którzy pomogli polskiemu społeczeństwu i na pewno uratowali bardzo wielu ludzi od śmierci – komentuje w wywiadzie Kaczyński.

 

onet.pl

%d blogerów lubi to: