PiS: melanż NSDAP i WKP(b)

Prasa niemiecka widzi sytuację w Polsce, jak my, demokraci widzimy w kraju.

PiS niszczy kraj i wyprowadza nas z Unii Europejskiej, zda się mówić jak u Barei w „Misiu”: – I co nam zrobicie?

No, właśnie, PiS trzeba odebrać władzę i zrobić to, na co zasłużyli. Waldemar Kuczyński porównuje PiS do melanżu WKP(b) i NSDAP, a PO do czystej partii demokratycznej, co wykazały sobotnie wybory w tej partii, po których mamy nowego szefa, Borysa Budkę (czytaj tutaj>>>).

Warto skonfrontować prasę niemiecką piszącą o Polsce z wywiadem Kaczyńskiego dla prasy niemieckiej – „Bilda”.

Niemiecka prasa krytykuje konfrontacyjne jej zdaniem stanowisko polskiego rządu w sporze o reformę sądownictwa.

Zdaniem komentatorów wiodących niemieckich gazet demokracja i praworządność w Polsce są poważnie zagrożone; grozi Polexit.

Der Spiegel:  Upadek Polski

„Reforma sądownictwa nie jest wewnętrzną sprawą Polski. Szkodzi całej UE” – pisze Jan Puhl w najnowszym wydaniu tygodnika „Der Spiegel”.

Uchwalając trzeci stopień kontrowersyjnej reformy sądownictwa (tzw. ustawę kagańcową) PiS naruszył w dwojaki sposób podstawowe wartości europejskie: naruszył zasadę podziału władz oraz zignorował jednoznaczne orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE – uważa komentator. „Narodowi konserwatyści faktycznie wykatapultowali Polską z unijnego systemu prawa” – podkreślił. Jego zdaniem polskie reformy stały się „problemem europejskim”, a Polacy „niszczą Europę od środka”.

„Podczas najbliższej tury negocjacji o budżecie UE Polska dostanie prawdopodobnie mniej pieniędzy. Władze w Warszawie będą miały coraz więcej trudności z przeforsowaniem w Brukseli swoich interesów i swojego punktu widzenia. Europa coraz bardziej obywa się bez Polski” – pisze Puhl. Zwraca uwagę na głosy sugerujące „ukryty Polexit”.

„Władcy Polski oszukują własny naród. Organizatorzy Brexitu mogą przynajmniej powiedzieć, że w referendum poparła ich większość. PiS nie posiada natomiast mandatu do wyprowadzenia kraju z UE. Unia cieszy się wśród Polaków ciągle jeszcze rekordowym poparciem” – czytamy w „Spieglu”.

Frankfurter Allgemeine Zeitung”: Chaos

Polskiemu wymiarowi sprawiedliwości grozi całkowity chaos: sędziowie odmawiają innym sędziom prawa do wydawania orzeczeń. Istnieje realne niebezpieczeństwo, że wkrótce nie będzie wiadomo, które wyroki są ważne, a które nie” – pisze Reinhard Veser.

Zdaniem „FAZ” obecna sytuacja jest wynikiem oporu sędziów przeciwko coraz bardziej jawnym zapędom rządu w Warszawie, zmierzającym do narzucenia sądom politycznej kontroli.

„Polska jest jeszcze krajem demokratycznym i państwem prawa. Jednak obie wartości są poważnie zagrożone ze strony partii, która zdobyła władzę w sposób bez wątpienia demokratyczny, ale obecnie najwidoczniej chce zapobiec, by w taki sposób stracić władzę” – czytamy w „FAZ”.

Ostre stanowisko UE jest słuszne – ocenia Veser. „Chodzi w końcu o to, czy Polska może pozostać członkiem Unii Europejskiej, która może funkcjonować tylko jako wspólnota demokratycznych państw prawa” – podsumowuje Veser.

Sueddeutsche Zeitung”: Rząd PiS idzie na konfrontację

„Rząd Polski zamierza zignorować orzeczenia z Warszawy i Luksemburga, które zakazują politycznych nominacji sędziów” – pisze Florian Hassel. Jak podkreśla, Komisja Europejska jest „bardzo zaniepokojona” sytuacją w Polsce.

W tej samej gazecie Stefan Ulrich pisze o „epickiej walce” pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf z PiS-em.

Gersdorf i jej koledzy zastosowali się do orzeczenia TSUE, zgodnie z którym prawo europejskie ma prymat wobec prawa polskiego. Prawo UE wymaga, by sędziowie byli niezawiśli. „W Polsce, jednym z najważniejszych krajów UE, ta zasada przestała być oczywistością” – ocenił Ulrich.

Komentator zastrzega, że „upadek prawa” w Polsce jest zgodny z globalnym trendem. „W wielu miejscach pod presją znajdują się nie tylko wolność i demokracja, lecz także prawo. Dotyczy to zarówno prawa międzynarodowego, jak i europejskiego i narodowego” – czytamy w „SZ”.

„Polska nie jest wyjątkiem. Należałoby wymienić Węgry autorytarnego premiera Viktora Orbana, który próbuje przejąć kontrolę nad kulturą, nauką oraz mediami i chce demontować państwo prawa. Czy może Hiszpanię, gdzie w postępowaniach przeciwko katalońskim separatystom, którzy są wybranymi eurodeputowanymi, sędziowie naginają prawo europejskie” – czytamy w „SZ”.

„Prawo nie jest wszystkim w relacjach między obywatelami a państwem. Jednak tam, gdzie przestaje obowiązywać prawo, tracą wkrótce wartość także wolność, godność i życie. Społeczeństwu potrzebne jest prawo, tak jak ciału potrzebny jest szkielet. Gdy zostaje zniszczony, wszystko ulega załamaniu” – ostrzega Ulrich i przyznaje rację Gersdorf, że należy bronić „każdego centymetra kwadratowego państwa prawa”.

O wywiadzie Kaczyńskiego dla „Bilda” czytaj tutaj >>>

Najnowszy Newsweek – z czego wynikają kompromitujące wypowiedzi i dziwaczne zachowania prezydenta Dudy?

Kmicic z chesterfieldem

Czy Polacy pozbywają się złudzeń i odkrywają, że rządzi w kraju mafia?

Że już niedługo ten kraj będzie dysfunkcjonalny z pokraką rządzącym zza kordonu ochroniarzy za pomocą ancymonków typu Mateusz Morawiecki?

Materiał TVN o agencie Tomku świadczy, iż staliśmy się republiką bananową i Unia Europejska taki twór musi wydalić, bo jest zbiorem państw demokratycznych.

Czy jest dla nas nadzieja? Wydaje się, że tak. I jedyna formacja, która może wykopać PiS od koryta to Platforma Obywatelska, która właśnie mieniła szefa. Nielubiany Grzegorz Schetyna został zastąpiony przez Borysa Budkę.

Kaczyński nauczył się, jak opozycję szczuć samą na siebie. I tutaj może być problem, iż zaraz przy nogawce Budki znajdzie się zaraz szczekający piesek pieprzący od rzeczy, w czym ostatnio specjalizuje się Zandberg.

Polska nie jest skazana na klęskę, lecz historia pokazuje, że nie potrafimy się bronić przed wrogami wewnętrznymi. Kiedyś była to Targowica, formacja toczka w toczkę podobna do dzisiejszego PiS, wówczas…

View original post 864 słowa więcej

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s