Zanim Kaczyński odda władzę

Sędzia Igor Tuleya z Sądu Okręgowego w Warszawie udzielił wywiadu niemieckiemu dziennikowi Die Welt”.

Tyleya w rozmowie z niemieckim korespondentem w Warszawie mówi o zmianach wprowadzanych przez polityków PiS w sądownictwie.

Sędzie spodziewa się, że kurs i ataki rządzących na sędziów będą się zaostrzać. Następne co zrobią, to będą nas zamykaćJeszcze trochę i będzie to u nas wyglądało tak jak w Turcji – deklaruje Tuleya.

Gazeta zwraca uwagę na nagonkę rządowych mediów na sędziów:

Tymczasem kampanie oczerniające prowadzone w rządowych mediach mają poważne konsekwencje. Sędziowie, którzy jak Tuleya nie zgadzają się z linią rządu, są celem gróźb i żyją w strachu o dobro swych rodzin. Dlatego spośród około 10 tysięcy sędziów w Polsce już mało kto ma odwagę wdawać się w spór z PiS. Widzą wyraźnie, co dzieje się, gdy ich koledzy wzbraniają się przed przebudową sądownictwa. Tuleya jest dla nich odstraszającym przykładem niezależnie od tego, czy jest symbolem oporu – pisze Philipp Fritz na łamach Die Welt”.

***

Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych Przemysław Radzik opublikował dzisiaj za pośrednictwem Twittera uzasadnienie ukarania sędziego Pawła Juszczyszyna z Olsztyna przez tzw. Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

Naruszył istotne interesy służby rozumianej jako działanie rozumiane dla państwa i dla obywateli czym naruszył powagę sądu poprzez wydanie orzeczenia wyraźne sprzecznego z przepisami prawa. Doniosłość naruszenia, wyjątkowo zły przykład dla innych sędziów, podważanie kompetencji głowy państwa, bezprawność zgłoszonego żądania oraz groźba chaosu w przypadku zaakceptowania praktyki wchodzenia przez każdego sędziego w prerogatywy Prezydenta w pełni uzasadniają konieczność zawieszenia sędziego Pawła Juszczyszyna w czynnościach służbowych”.

– To nie jest uchwała Sądu Najwyższego, lecz przestępczej grupy, która została mianowana sądem, przez uzurpatorską klikę, która przejęła władzę gwałcąc mandat wyborczy i Konstytucję, przez złodziei nienależnej im władzy – odpowiedział Radzikowi publicysta Waldemar Kuczyński.

Internauci do Radzika:

Proszę nie wprowadzać w błąd, że jest to uchwała SN. Izba Dyscyplinarna nie jest sądem, więc jakakolwiek uchwała tego gremium jest kompletnie bez znaczenia dla wymiaru sprawiedliwości”.

Proszę być precyzyjnym: nie Sądu Najwyższego, lecz nie będącej sądem Izby Dyscyplinarnej, a więc to uchwała niebędąca uchwałą”.

Tak to jest a państwie PiS; sędzia z dyscyplinarką, mający wiele uchyleń może liczyć na awans. Radzik wiesz, że jesteś nielegalny i nie zasługujesz na miano sędziego. Będziesz osądzony”.

Epoka PiS powoli dobiega końca

– (…) Jarosław Kaczyński, który jest mądrym politykiem, wie, że nie ma dziś większości za Dudą. Dlatego chce tak daleko posunąć władzę PiS, by odkręcanie zmian, mimo nieprzychylnego prezydenta, było trudniejsze – mówił dziennikarkom tygodnika „Wprost” Michał Kamiński.

Zapytany, czy raczej nie chodzi o to, że spór z sędziami partii i Dudzie się opłaca i taki wariant sugerują badania odparł, że widzi to inaczej.

– Nie. Bo jeżeli argument po stronie PiS jest taki, że obrona sądów nie budzi społecznego entuzjazmu, to dlaczego nikt nie mówi, że atak na sądów też go nie budzi. Nie z powodu sądów ludzie głosują na PiS. I nie z powodu sądów ktoś przegra lub wygra wybory – zasugerował.

Więcej o Kaczyńskim, który nie odda bezkrwawo władzy tutaj >>>

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s