Pegasus, 14.02.2024

 

Kto wydał zgodę na zakup Pegasusa? Na dokumencie są dwa nazwiska

14.02.2024

Komisja śledcza, która ma wyjaśnić kwestie związane z organizacją wyborów kopertowych w 2020 r., przesłuchała byłą marszałek Sejmu Elżbietę Witek. — Taka była sytuacja i atmosfera w tamtym czasie. To była sytuacja absolutnie nowa dla wszystkich — stwierdziła Witek, pytana, czy „nie zastanawiało jej, dlaczego to Poczta Polska miała organizować wybory, a nie powołana do tego konstytucyjnie PKW. Po zakończonym posiedzeniu w specjalnym nagraniu przewodniczący Dariusz Joński podsumował obrady. W kilku zdaniach skrytykował byłą marszałek Sejmu.

19:10

Tylko służby specjalne mogły wytworzyć niejawną listę osób inwigilowanych systemem Pegasus w czasie, gdy nadzorowali je Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. Nikt jednak do tej pory nie potwierdził oficjalnie istnienia takiego dokumentu. Od udzielenia odpowiedzi na to pytanie uchyla się Kancelaria Premiera, minister koordynator ds. służb, a także resort sprawiedliwości. W służbach z kolei słyszymy, że „nie ma takiej procedury”, na podstawie której taka lista miałaby powstać. – Nie trzyma się tego w biurku na potrzeby polityków – mówi Onetowi wysokie źródło w jednej ze służb. Czytaj więcej na ten temat.

19:50

20:15

Były szef MON Mariusz Błaszczak w programie „Gość Wydarzeń” na antenie Polsat News odniósł się do słów byłego ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego o Jarosławie Kaczyńskim. „To fake news” – wskazał Błaszczak. Czytaj więcej na ten temat.

Błaszczak: Izolacja Kaczyńskiego to fake news. Ardanowski cytuje to, co mówi deep state

– Nie no, to jest fake news [że Jarosław Kaczyński jest izolowany], ale taki fake news, który się pojawia, odkąd kiedy jestem w polityce, a jestem już od wielu lat, zawsze taka teoria była prezentowana – stwierdził Mariusz Błaszczak w programie „Gość Wydarzeń” w Polsat News.

– Nie, bo ja no już poznałem posła Ardanowskiego, to tak jakbym czytał mainstreamowe czyta, to właśnie co pan redaktor powiedział (…) [Ardanowski] cytuje to, co ten deep state mówi, a więc dlaczego to robi – nie mam pojęcia i myślę, że szkoda czasu, żeby dywagować na ten temat – kontynuował.

300

20:50

– Grzechy społeczne, których się dopuszczono przez ostatnie osiem lat, muszą się spotkać z rozliczeniem. Inaczej to zło może się bardzo szybko odrodzić  w taki sposób prof. Marek Zubik, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, ocenia zaproponowany przez polityka Konfederacji Krzysztofa Bosaka tzw. reset konstytucyjny. Bosak w tej sprawie spotkał się w środę z prezydentem, który pomysł resetu ocenił pozytywnie. Czytaj więcej na ten temat.

21:42

Ministra spraw zagranicznych Annalena Baerbock wielokrotnie, ostatnio 30 stycznia podczas wizyty ministra spraw zagranicznych RP Radosława Sikorskiego, dawała jasno do zrozumienia, że nie ma granic dla odpowiedzialności Niemiec, pracy na rzecz upamiętnienia i pojednania z Polską” – czytamy w odpowiedzi.

21:45

21:50

Na Radzie Gabinetowej Donald Tusk zaprezentował dokument potwierdzający zakup Pegasusa za pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości oraz nielegalne używanie narzędzia. Szef rządu poinformował, że lista osób inwigilowanych jest długa. Dziennikarze faktów TVN przekazali, że poseł, który dokument widział, mówi, że znajdują się na nim dwa nazwiska – wiceministra Michała Wosia i ministra Zbigniewa Ziobry.

22:00

Podczas spotkania z Mateuszem Morawieckim w Legnicy, jedna z uczestniczek opowiedziała o nagonce, jaka spotyka ją za obronę księdza, który jak się okazało, jest skazanym prawomocnym wyrokiem sądu pedofilem. O fakcie informowali inni uczestnicy spotkania. Były premier zapewnił jednak obrończynię duchownego o wsparciu ze strony lokalnych posłów. Czytaj więcej na ten temat.

onet

Nowe fakty ws. afery z Pegausem. Tusk ma wiedzieć więcej, niż przekazał

Premier Donald Tusk podczas Rady Gabinetowej przekazał prezydentowi ważny dokument związany z aferą Pegasusa. Lista „ofiar” tego oprogramowania ma być długa, a jak twierdzą media, polski premier zapoznał się również z nazwiskami, które się na niej znajdują.

Premier Donald Tusk podczas Rady Gabinetowej przekazał prezydentowi dokument związany z aferą Pegasusa. – Przekazuję Panu Prezydentowi próbkę dokumentu potwierdzającego zakup i korzystanie w sposób legalny i nielegalny z Pegasusa – lista ofiar jest niestety długa – poinformował we wtorek prezydenta szef rządu.

Nowe fakty ws. afery z Pegasusem. Tusk ma mieć wiedzieć więcej, niż przekazał

I dalej mówił: – Dokument ten to potwierdzenie prośby o sfinansowanie Pegasusa przez fundusz sprawiedliwości dla CBA, co potwierdził pan minister Ziobro. Kwestię czy Pegasus był i w jaki sposób używany uważam za rozstrzygniętą.

Z kolei w środę Wirtualna Polska uzyskała nowe informacje w tej sprawie. Dziennikarz Patryk Michalski ustalił, że „odtajniona treść to zaledwie kilka technicznych zdań. Dalsza część dokumentu pozostaje tajna”.

Dwa źródła powiedziały Michalskiemu, że Tusk „zapoznał się z tajną listą nazwisk osób, które były nielegalnie podsłuchiwane„.

– Premier zna listę, bo ona rzeczywiście istnieje. Może być jeszcze uzupełniana, bo służby wciąż prowadzą audyt – stwierdził jeden z rozmówców dziennikarza WP. Druga z osób stwierdziła, że to „są informacje niejawne, więc szef nie ma ich na biurku, ale zapoznał się z nimi w odpowiednim trybie”.

Lista ofiar Pegasusa ma być też dłuższa niż to, co twierdzą media. WP nie udało się jej poznać.

Czym jest Pegasus i jak działa?

Pegasus to izraelskie oprogramowanie, które pozwala na szpiegowanie na odległość np. smartfonu czy komputera. Co ważne, do tej pory myśleliśmy o Pegasus jako o narzędziu stricte szpiegującym, jednak w grudniu 2023 roku dziennikarze „Superwizjera” TVN rzucili na sprawę zupełnie nowe światło.

Autorzy reportażu „Operacja kryptonim „Jaszczurka'” nagłośnili nieznaną wcześniej analizę kanadyjskiego ośrodka Citizen Lab, który badał m.in. kwestię inwigilacji systemem Pegasus w Polsce. Z ustaleń Kanadyjczyków wynikało, że oprogramowanie służy nie tylko do śledzenia, ale również do wgrywania treści do telefonu i manipulowania korespondencją.

Komisja ds. Pegasusa zacznie działać w przyszłym tygodniu

W styczniu Sejm powołał w środę komisję śledczą do spraw Pegasusa. Ma ona zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd i służby specjalne.

Wiadomo już też, kiedy zacznie ona prace. – Pierwsze posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. czynności operacyjno-rozpoznawczych z użyciem Pegasusa odbędzie się 19 lutego – przekazała kilka dni temu szefowa komisji Magdalena Sroka (PSL-TD).

 

https://twitter.com/AllMcBill/status/1757879639542743484