Tusk, 24.02.2020

 

Tusk o instytucjach RP: Odór przestępstwa, gangu i mafii

 

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Odór przestępstwa, gangu i mafii, który się unosi każdego dnia nad instytucjami państwowymi w Polsce – to wymaga absolutnej jednoznaczności, jeżeli chodzi o rządy prawa w Polsce – mówił po wykładzie na uniwersytecie w Białymstoku były szef RE Donald Tusk.

 

Tusk, po wykładzie, który wygłosił podczas Festiwalu Dyplomatycznego na Uniwersytecie w Białymstoku, odpowiadał na pytania dziennikarzy.

Były szef RE mówił m.in., że jest mu bardzo trudno, będąc zarówno w Polsce, jak i za granicą, wytłumaczyć, co się obecnie dzieje w Polsce.

– Jak wytłumaczyć to, że szefem NIK, miejsca, gdzie zaufanie, czystość, transparentność jest kluczowa, żeby ubiegać się o takie stanowisko, został ktoś, kogo chce się aresztować, kontrolować i chcą to zrobić ci, którzy go wybrali – komentował Tusk.

Polityk tłumaczył, że nawet przywódcy krajów o mniej rozwiniętej niż w Polsce demokracji nie potrafią pojąć tego, co się dzieje w Polsce i jak bardzo posunęła się „degrengolada władzy”.

– Miara zła się wypełnia – mówił szef EPP. Podkreślał, że „odór przestępstwa, gangu i mafii, który się unosi każdego dnia nad instytucjami państwowymi w Polsce” wymaga absolutnej jednoznaczności w kwestii rządów państwa prawa.

Tusk stanowczo podkreślił, że ci, którzy dziwią się obecnej sytuacji w Polsce, nie myślą źle o Polakach, ale nie potrafią zrozumieć, że w kraju, który pokazał, jak szybko można się rozwijać i robić postępy, „grupa ludzi, która  dostała władzę w swoje ręce robi rzeczy, które są nie do zrozumienia nigdzie”.

Polityk zadeklarował, że Małgorzatę Kidawę-Błońską będzie wspierał ze wszystkich sił, w taki sposób, jakiego ona sobie zażyczy. Tym bardziej to wsparcie jest ważne, jak mówił Tusk, że jej główny kontrkandydat, Andrzej Duda, nie ma poparcie 50 proc. Polaków, więc pokonanie go nie jest mirażem.

Tusk skomentował także uchwalona przez Sejm ustawę dotyczącą prawie 2 mld zł dotacji dla mediów publicznych, która czeka na podpis prezydenta.

Polityk jest zdania, że Andrzej Duda „nie ma tyle odwagi i charakteru, by zawetować nowelizację ustawy o rekompensatach dla TVP i PR”. – Nie widzę powodu, dla którego miałby teraz stać się mężczyzną – stwierdził Tusk.

 

rp.pl

%d blogerów lubi to: